ایده‌هایی برای ساخت گوشه‎ای دنج در فضای خانه

ایده‌هایی برای ساخت گوشه‎ای دنج در فضای خانه

[ad_1]

ماهنامه ایران آذین – ناهید سمیعی: «دنج» در لغتنامه دهخدا به معنی آرام و ساکت است. در آذربایجان دنج برای انسان آرام و بی آزار هم به کار می رود مثلا می گویند فلانی دنج یا نادنج است. فرقی نمی کند فردی دنج یا نادنج باشید، آنچه حتما در خانه به آن نیاز دارید، گوشه ای دنج است. برای ساختن این گوشه بکر، بهتر است دوست داشتنی ترین قسمت خانه را انتخاب کنید.

دنج، مثل کنار کتاب ها

داشتن کتابخانه به خودی خود لذت بخش است به این ترتیب اگر به کتابخانه خود بسیار علاقه دارید همین فضا بهترین انتخاب برای داشتن گوشه ای دنج است. البته برای داشتن فضایی لذت بخش به یک صندلی راحتی، میزی کوچک و یک چراغ مطالعه نیاز دارید.

ایده‌هایی برای ساختن گوشه دنج در فضای کوچک

 

گوشه دنج، کنار شومینه

اصولا آتش علاوه بر احساس صمیمیتی که به محیط می دهد بسیار آرامش بخش است. نگاه به شعله های زرد و نارنجی و غرق شدن در کلاف افکار قطعا دلمشغولی های روز شما را کم می کند. پیشنهاد می کنیم برای کنار شومینه، مبلمان چوبی انتخاب کنید و فرش ایرانی به رنگ قرمز را زیر پا بیندازید.

پیشنهادی برای خانه های نقلی

شاید آنقدر خانه کوچک باشد که فضایی برای پیدا کردن جای دنج باقی نماند. در چنین مواقعی اصلا خونسردی خود را از دست ندهید. می توانید مبلمان نشیمن تان را با کوسن های رنگی خاص تر و متفاوت تر جلوه دهید. البته سعی کنید که این نشیمن های دنج از نور طبیعی روز بهره مند باشند.

شاید گوشه دنج شما اتاق خواب تان باشد

باید دقت کنید تا تمام آنچه را که به شما آرامش می دهد در فضای اتاق خوابتان بیاورید. به عنوان مثال اگر کوسن های رنگی دارید، از نوری ملایم استفاده می کنید و یا چند شمع را روی میز کوچک اتاق خوابتان گذاشته اید باید بگوییم اتاق خوابتان گوشه دنج خانه شماست اما فراموش نکنید که شلوغ کردن بیش از اندازه اتاق خوابتان می تواند نتیجه معکوس دهد و احساس اضطراب را در شما تقویت کند.

ایده‌هایی برای ساختن گوشه دنج در فضای کوچک

 

دنجِ سنتی

برای این منظور از قالی ها و گلیم های سنتی برای کف استفاده کنید و زیبایی آن را با مبلمان های حصیری یا چوبی تکمیل کنید و زیبایی آن را با مبلمان های حصیری یا چوبی تکمیل کنید، وسایل دکوری چوبی هم برای این فضاها بسیار مناسب هستند چرا که حس طبیعی بودن را به فضا القا می کند.

گوشه دنجِ بدون سقف

تصور نکنید که گوشه دنج خانه شما حتما باید فضایی مسقف باشد، داشتن گوشه دنج مکان خاصی ندارد. تنها باید در آن فضا احساس راحتی و خوشحالی داشته باشید. اگر تراس را دوست دارید صندلی کوچکی را در آن بگذارید و به تابلوی چهار فصل طبیعت نگاه کنید.

ایده‌هایی برای ساختن گوشه دنج در فضای کوچک

 

کنار پنجره، انتخاب بکر

درست کردن یک گوشه دنج در کنار پنجره بسیار راحت است، کافی است صندلی مورد علاقه خود را کشف کنید، کنارش گلدان هایی دوست داشتنی بگذارید و صد البته یک چراغ مطالعه هم به این فضا اضافه کنید، حالا بنشینید، خیال بافی کنید، کتاب بخوانید، چای بنوشید و غرق لذت شوید.

ایده‌هایی برای ساختن گوشه دنج در فضای کوچک

 

گیاهان در گوشه دنج

گیاهان خانگی همیشه طراوت و شادابی را به فضا منتقل می کنند، همچنین می توانند باعث تلطیف هوا شوند. پس آن ها را در نشیمن های دنج تان به کار ببرید. پیش از آن که دست به خرید گل و گیاه بزنید قسمت های مختلف اتاق خود را اندازه بگیرید. گیاهی را انتخاب کنید که نه تنها با اندازه اتاق شما تناسب دارد، بلکه محل خوبی هم برای نگهداری از آن وجود دارد. یک گیاه به شدت بزرگ می تواند یک فضا را خسته کننده و ملال آور کند، در حالی که یک گیاه کوچک که در یک بستر درست قرار نگرفته است به هیچ وجه به چشم نمی آید.

پیشنهاد جذاب برای ساده ترها

صندلی تابی یا صندلی های عجیب و غریبی را که امروز تعداد آنها در بازار هم کم نیست در کنج خانه خود قرار دهید، بنشینید کمی تاب بخورید، لذت ببرید و از مشکلات فارغ شوید.

 

ایده‌هایی برای ساختن گوشه دنج در فضای کوچک

 

[ad_2]

توسطadmin