این خانه رنگ و بوی دیگری دارد!

این خانه رنگ و بوی دیگری دارد!

[ad_1]

 مجله منزل – فائزه رضایی: اینجا خانه ماست.خانه‌ای با زیربنای هنر و احساس، خشت و خاکی از عشق و فضایی مملو از مهربانی. خانه‌ای که هر گوشه آن با فکر و هنر معمارش به ثمر نشسته است و در عصر مدرنیته امروزی رنگ و بوی  ایرانی خود را حفظ کرده است. خانه‌ای که در نگاه اول، روح زندگی و سلیقه صاحبش را به رخ می‌کشد. آری خانه ما همین‌جاست! یک میزبان تمام‌عیار. مهمان‌خانه‌ام باش. مهمانی برای امروز و هر روز…
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد

مشخصات عمومی پروژه

 • نام پروژه: خانه ما
 • موقعیت پروژه: پاسداران، تهران
 • کاربری: مسکونی
 • دفتر معماری: آرشیفرم (دفتر معماری آرش مدنی)
 • معمار مسئول: آرش مدنی
 • تاریخ شروع و اتمام طراحی: اسفند 94
 • مدت زمان  اجرا: حدود 2 ماه
 • مساحت سایت پروژه: 130 مترمربع
 • مدیر اجرایی پروژه: ایرج سمیاری
 • پیمانکار: آرش درودیان
 • عکاس: بهار اسدیان
 • سبک دکوراسیون: مدرن
 • مهندس ناظر: ایرج سمیاری
 • ویژگی برجسته و منحصربه‌فرد: استفاده از چوب طبیعی کاج
  این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
آغاز نوسازی خانه ما
به دلیل ساخت قدیمی و فضای تاریک داخلی، قدم اول، تلاش برای احیای حس درونی فضا با به‌کارگیری مصالح طبیعی چوبی بوده است، چوبی که حس سرزندگی و حیات مجدد به فضا بخشیده شده است. به‌منظور استفاده از نور طبیعی روز برای تقویت بخش مرکزی، اندک تغییراتی در بازشوها اعمال شده است.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
 
طراحی و چیدمان فضا و انتخاب مصالح با توجه به فرمت بنا و همین‌طور المان‌های تزئینی و وسایل دکوراتیو به‌گونه‌ای انتخاب شده است تا روح خانه که همان آرامش بصری است حفظ شود. استفاده از نور با دمای رنگی 4000 کلوین، کنترل آن با تیرهای چوبی در فضای پاسیو و هم‌چنین استفاده از گیاهان به‌عنوان المان‌هایی از طبیعت، تغییرات متفاوت دیگری است که در این پروژه دیده می‌شود.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
چال‌های طراحی خانه ما
در نگاه اول معمار، ضعف پلان، فرسودگی بنا و کمبود نور در فضای میانی کاملا مشهود بوده است؛ به همین منظور در مراحل نوسازی، قدیمی بودن و استهلاک خانه، ایرادات تأسیسات برقی و مکانیکی و تحمیل مخارج خارج از برنامه از چالش‌های اصلی پروژه به‌حساب آمده است.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
 
علاوه بر این، عواملی نظیر استیجاری بودن محل، کمبود بودجه و محدودیت در اعمال تغییرات بنیادین، کار را برای گروه طراحی سخت‌تر کرده است.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
کاج، عطر خوش خانه ما
چوب طبیعی کاج از دیرباز به دلیل ظاهر گرم، هزینه کم و دوام و تنوع بالا محبوبیت زیادی در بازسازی و طراحی داخلی به‌عنوان ترکیب دیوارها داشته است. در این پروژه، چوب طبیعی کاج به‌عنوان مصالح اصلی، فضاهای زیادی را به آغوش کشیده است.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
بهره‌مندی از رایحه‌ای خوش در خانه، خلق فضایی دنج و گرم و هم‌چنین هماهنگی چیدمان و وسایل، مدیون حضور این عنصر است. همان‌طور که در تصاویر گویا هست در بازسازی این خانه، حذف دیوارهای کاشی‌کاری‌شده در آشپزخانه و پاسیو و ورود کاج به فضا طراحی را چشمگیرتر کرده است.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
 
فضاهایی که از مصالح گرمی چون کاج بهره برده‌اند تمایل دارند با لوازم و تزئینات ساده و همین‌طور رنگ‌های روشن که القاگر حس سبکی و خنکی هستند، ترکیب شوند. انتخاب رنگ کرم مبلمان، خود دلیلی بر حفظ حس تازگی است.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد
پاسیو، گوشه دنج خانه ما
پاسیوی خانه به‌عنوان نقطه عطف طراحی در نظر گرفته ‌شده است. پاسیو و فضای چای‌خوری به‌گونه‌ای است که علاوه بر تعریف فضا به‌عنوان نقطه عطف خانه، تداعی‌کننده حس و حال حیاط‌های ایرانی باشد؛ به‌این‌ترتیب، ارتباط بخش میانی خانه با عناصر بیرونی، هوای تازه و رطوبت به‌طور کامل برقرار شده است. هم‌چنین با تأکید بیشتر بر فضای نشیمن، صبحانه خوری، آشپزخانه و پاسیو به‌عنوان فضاهایی که ساکنین بیشتر زمان خود را در آنها می‌گذرانند، تلاش شده است که کیفیت سبک زندگی را ارتقاء بخشیم.
 
 این خانه رنگ و بوی دیگری دارد

 
برای تهیه مجله منزل می توانید به صورت حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور و برای خرید نسخه الکترونیک از وب سایت  taaghche.ir اقدام نمائید.

ضمنا برای اشتراک نسخه چاپی مجله منزل روی تصویر زیر کلیک کنید:

معجزه رنگ در خانه های ایرانی

[ad_2]

توسطadmin