تشخیص بافت و رنگ گیاهان متناسب با مصالح باغ

تشخیص بافت و رنگ گیاهان متناسب با مصالح باغ

[ad_1]

 مجله منزل – فاطمه مرادی: ضرب‌المثل‌های قدیمی می‌گویند: «سالی که نکوست از بهارش پیداست». به گمان باید این ضرب‌المثل را کمی تغییر دهیم؛ چون زمستان بی برف و باران، بهار زودهنگام به بار می‌آورد! امسال گیاهان زودتر از خواب زمستانی بیدار خواهند شد، پس باید باغ را جلوتر آماده کنید. اگر گیاهانتان بیدار باشند ممکن است هنگام آماده‌سازی آسیب ببینند. در این مطلب از زاویه‌ای جدید بازسازی و آماده‌سازی باغ را کنکاش خواهیم کرد. برای اولین بار به بررسی موردی مصالح فضای سبز با کاربری خانگی می‌پردازیم.

تشخیص بافت و رنگ گیاهان متناسب با مصالح باغ

منظر بهاری و تابستانه

همان‌طور که می‌دانید گیاهان در باغ، حیاط یا فضای سبز (land scape) خصوصیات متفاوتی دارند. آنچه در طراحی منظر بهاری و تابستانه مهم‌تر است، تعیین نوع بافت و رنگ گیاهان فصلی است. به زبان ساده‌تر بگویم گیاهان گل‌دار شما تأثیرگذارترین گیاهان در باغ هستند؛ اما تابه‌حال به ترکیب رنگ آنها و ارتباطی که با مصالح باغ برقرار می‌کنند فکر کرده‌اید؟ آیا همان رنگ‌ها و بافت‌هایی که مناسب یک منظر چوبی است، مناسب یک فضای سخت و سنگین بتنی یا سنگی هم خواهد بود؟

مصالح چطور بر باغ تأثیر می‌گذارند؟

مصالح، برخلاف تصور برای خود دنیایی دارند. شاید تابه‌حال دنیای مصالح را از این زاویه نگاه نکرده باشید، ولی مصالح می‌توانند القاکننده احساسات مختلف باشند. حس ایجادشده در فضا مربوط به نوع بافت، رنگ و طبع مصالح است. نوع، رنگ و بافت گیاهانی که شما استفاده می‌کنید می‌تواند تعدیل یا تشدیدکننده ویژگی‌های مصالحتان باشد. شما باید بدانید کدام حس یا ویژگی را کم یا زیاد نماييد.

چوب

قطعاً چوب در تمام فضاهای سبز دیده می‌شود؛ چون درخت وجود دارد؛ اما اینکه شما از مصالح چوبی به‌عنوان کف‌پوش، دیوارپوش و گاه به‌عنوان یک سازه معماری مانند آلاچیق استفاده کنید، زمین تا آسمان فرق دارد. به‌طورکلی چوب طبع گرمی دارد. هرچه رنگش تیره‌تر و بافتش به چوب طبیعی نزدیک‌تر باشد، این گرما را بیشتر حس خواهید کرد. هرچه مصالح شما از چوب دورتر شود و مشتقاتی مانند پلاستیک به آن افزوده شود از حس طبیعی و بکر بودنش می‌کاهد؛ اما دوام آن را در فضای باز بالا می‌برد. اگر ساختمان و یا ویلای شما بتنی است یا نمای آن از سیمان یا بتن است، بهتر است از چوب و مصالح مشابه چوب استفاده کنید تا از صلبیت و سرد بودن ساختمان بکاهید.

تشخیص بافت و رنگ گیاهان متناسب با مصالح باغ

رنگ گیاهان در منظر چوبی

زیبایی‌ای که رنگ قهوه‌ای به همراه سبز در محوطه به نمایش می‌گذارد مثال‌زدنی است. هرچه رنگ چوب شما تیره‌تر باشد نیاز به رنگ‌هایی با طیف‌های روشن‌تر در محوطه بیشتر حس می‌شود؛ مانند رنگ‌های آبی روشن و سبز روشن. باوجود تنوع گل‌ها نیازی نیست بابت رنگ‌ها نگرانی داشته باشید.

اگر قهوه‌ای شما طيفي از رنگ طوسی یا خاکستری دارد به رنگ‌های صورتی و قرمز یا زرشکی‌های تند نیاز دارید. یک دسته رز قرمز در وسط محوطه بکارید. با این کار صاحب یک محوطه گرم و صمیمی می‌شوید.
قهوه‌ای خاکی شاید بیشتر یک رنگ خنثی به‌حساب بیاید؛ اما به اندازه کافی قوی هست که بدون هیچ منبع قدرت دیگری فضا را تحت تأثیر قرار دهد. برای تأکید و افزایش تأثیر رنگ قهوه‌ای خاکی بهتر است از مقدار زیادی بافت استفاده کنید. رگه‌های تیره‌رنگ در قهوه‌ای خاکی بسیار رضايت‌بخش هستند و در این محوطه نیاز به گل‌هایی بار رنگ‌های شیری و زرد دارید.

  • قهوه ای تیره و طيف آبی = فضای سبز مهیج
  • قهوه ای طوسی و طيف صورتی= فضای سبز صمیمی
  • قهوه ای خاکی بافت دار و طيف زرد= فضای سبز شاد

تشخیص بافت و رنگ گیاهان متناسب با مصالح باغ

سنگ

کار کردن با سنگ‌ها کمی کار را سخت می‌کند. شکل و انواع گوناگون سنگ‌ها آن‌قدر متنوع است که نمی‌توان یک دستورالعمل واحد را به کار برد. سنگ‌ها با هر طرح و رنگی سخت هستند. همین ویژگی باعث می‌شود تا آنها را در گروه مصالح سرد قرار بدهیم. اگر قصد استفاده از سنگ را دارید بهتر است آن را در ترکیب با چوب به کار ببرید؛ به‌طور مثال در بین کف‌پوش‌های سنگی یک راه چوبی درست کنید. مزیت استفاده از سنگ‌ها در اختیار داشتن بافت‌های گوناگون است. شما می‌توانید یک طرح مدولار شیک یا نامنظم و خاص در محوطه خود ایجاد نماييد. استفاده از کاشی‌های رنگی در منظر سنگی را نيز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

بتن

بلوک‌های بتنی درجا امروزه تنوع زیادی پیدا کرده‌اند و می‌توانند هر شکلی که شما بخواهید را قالب بزنند و کاملاً بی‌نقص در اختیارتان بگذارند؛ اما بتن هرچقدر هم طراحی شده باشد باز هم سردترین و صلب‌ترین مواد مورداستفاده در محوطه است. بيشتر بلوک‌های بتنی بافت ریزدانه دارند، پس رنگ و بافت گیاهان در منظرهای بتنی از اهمیت یکسانی برخوردارند. بهتر است گیاهان درشت‌بافت را در انتهای هر کرت یا باغچه و گیاهان گل‌دار را وسط و جلوی کرت‌ها بکارید.

تشخیص بافت و رنگ گیاهان متناسب با مصالح باغ

بافت گیاهان در منظر سنگی

همان‌طور که اشاره شد بافت در محوطه سنگی مهم‌تر از رنگ است یا بهتر است بگوییم بیشتر به چشم می‌آید. هرچه بافت سنگ‌ها ریزتر باشد محوطه شما نیاز بیشتری به گیاهان درشت‌بافت با برگ‌های پهن دارد و هرچه بافت سنگ‌ها درشت‌تر و خشن‌تر باشد نیاز به گیاهانی با ظرافت بیشتر دارید.

رنگ گیاهان در منظر بتنی

رنگ‌های مختلف مواد بتنی از سفید تا خاکستری تیره، استفاده از رنگ‌های شاد و زندگی‌بخش را در محوطه آسان‌تر می‌کند. اگر طبع روحی شما آرام است و از هیجانات زیاد خوشتان نمی‌آید بهتر است از گل‌های آبی بسیار روشن به همراه طيف سبز روشن سبز و برای کاهش سردی از گیاهانی با رنگ سبز تیره درشت‌بافت استفاده کنید. سبز تیره ترکیب رنگی‌تان را دگرگون می‌کند.

تشخیص بافت و رنگ گیاهان متناسب با مصالح باغ

اگر به دنبال یک منظر شاد هستید باید به شما تبریک بگویم. منظر بتنی تنها منظری است که می‌توانید بدون محدودیت در آن رنگ تزریق کنید، پس گل‌های متنوع و رنگی برای کاشت سفارش دهید. اگر علاقه به استفاده از یک یا دو رنگ دارید علاقه دارید بهتر است از طیف‌های صورتی یا نارنجی و یا ترکیبی از زرد و نارنجی استفاده کنید.

  • بتن با طيف آبی و سبز = منظر آرام
  • بتن با طیف‌های گرم= منظر شاد و رنگی
  • منظر ترکیبی

اگر منظرتان ترکیبی از مصالح ذکر شده است بهتر است قبل از خرید گیاهان به مصالح غالب در باغ توجه کنید و گیاهانتان را مطابق با آن خریداری نماييد؛ به‌عنوان‌مثال اگر سنگ در باغتان غالب است با توجه به نکاتی که در مورد سنگ گفته شد محوطه خود را طراحی کنید. باغتان سرشار از شادی و آرامش!


 
برای تهیه مجله منزل می توانید به صورت حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور و برای خرید نسخه الکترونیک از وب سایت  taaghche.ir اقدام نمائید.

ضمنا برای اشتراک نسخه چاپی مجله منزل روی تصویر زیر کلیک کنید:

معجزه رنگ در خانه های ایرانی

[ad_2]

توسطadmin