چه مبلمانی مناسب افراد مبتلا به آرتروز است؟

چه مبلمانی مناسب افراد مبتلا به آرتروز است؟

[ad_1]

ماهنامه ایران آذین – فرشته نیکوصفت: افرادی که با مشکلات ناشی از دردهای عضلانی و بیماری های مفاصل، استخوان و انواع آرتروز آشنا هستند به طور حتم درمان فیزیوتراپی را می شناسند. آیا شما هم مبتلا به آرتروز هستید؟ پس احتمالا عضلاتی سفت و انعطاف ناپذیر دارید که حرکت هایتان را با مشکلاتی رو به رو کرده و عملکرد روزانه تان را تحت تاثیر قرار می دهد. با انتخاب مبلمان و توجه به دکوراسیون مناسب می توانید شرایط زندگی را برای خودتان ساده تر کنید. پس این بار وقتی تصمیم گرفتید چیدمان و دکوراسیون خانه را تغییر دهید بیشتر از ظاهر و زیبایی، عملکرد آنها را با شرایط خودتان بسنجید تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

چه مبلمانی مناسب افراد مبتلا به آرتروز است؟

 

اتاق نشیمن و اتاق خواب را راحت در نظر بگیرید

به طور حتم دنیای بیرون با نیازهای شما به عنوان یک بیمار مبتلا به آرتروز چندان هماهنگ نیست. از این رو خودتان دست به کار شوید و حداقل در داخل خانه شرایط مناسب تری را ایجاد کنید. دو اتاقی که در اولویت تغییر قرار دارند اتاق خواب و اتاق نشیمن هستند که به احتمال زیاد بیشترین وقت روزانه را در این دو بخش از خانه می گذرانید.

اسباب و اثاثیه اضافه را دور خودتان جمع نکنید

مهم است که خانه شما فضای خالی کافی داشته باشد تا به راحتی بتوانید در میان مبلمان ها حرکت کنید. به ویژه اگر مجبور به استفاده از واکر یا صندلی چرخدار هستید لازم است که اسباب و اثاثیه اضافی را به جای دیگری منتقل کنید. ورودی های باریک هم می توانند دردسرساز شوند. بنابراین هنگام نقل مکان به خانه و قبل از عقد قرارداد خرید یا اجاره، این نکته را مدنظر قرار دهید. هنگام انتخاب پرده ها سعی کنید میل پرده ها را به صورت ریلی سفارش دهید. در این صورت باز و بسته کردن آنها آسان تر می شود. علاوه بر این توصیه می شود که پرده هایی با پارچه های نرم و سبک داشته باشید، چرا که باز و بسته کردن پرده های سنگین می تواند فشار زیادی را به مهره ها و مفاصل شما وارد کند.

چه مبلمانی مناسب افراد مبتلا به آرتروز است؟

 

اصول انتخاب مبلمان مناسب

اگر در بخش مفاصل دچار درد و ناراحتی هستید بیرون آمدن از تختخواب و بلندشدن از روی صندلی برایتان دشوار است. افراد مبتلا به آرتروز به طور معمول با چنین مسائلی رو به رو می شوند. از این رو توصیه می شود که برای تعدیل مشکلات موجود در ابتدا به انتخاب صندلی مناسب فکر کنید.

– صندلی های محکمی را انتخاب کنید که سطح آنها بیش از حد به زمین نزدیک نباشد؛ در این صورت نشستن و برخاستن از روی آن ها راحت تر می شود. علاوه بر این ستون فقرات شما به حائل نیاز دارد، پس انتخاب صندلی هایی که پشتی محکم دارند مهم است. شاید خرید کاناپه های نرم و راحت که می توان با خیال راحت داخل آنها لم داد بسیار وسوسه کننده به نظر برسد اما استفاده از آنها برای افرادی که درد مفاصل دارند چندان عاقلانه به نظر نمی رسد. درواقع وقتی که به طور قائم روی صندلی می نشینید پاهای شما باید به راحتی روی زمین قرار گیرند و خمیده یا کشیده نشوند. اگر چاره ای جز انتخاب این گونه مبلمان ها ندارید یا دکوراسیون فعلی خانه صندلی یا مبلمان کوتاهی دارد توصیه می شود که قبل از نشستن یک بالش سفت روی نشیمن گاه صندلی قرار دهید تا ارتفاع آن بالا بیاید.

– اگر می خواهید برای میز کامپیوترتان صندلی بخرید به دنبال نمونه هایی باشید که قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشند. زمانی که پشت میز می نشینید شانه هایتان باید کاملا راحت بوده و مچ دست هایتان خم نشود.

– در انتخاب هر نوع صندلی به دنبال انواعی نباشید که سطوح براقی دارند، در این صورت باید مدام آنها را تمیز کنید و این موضوع دردهای شما را افزایش می دهد.

– وقتی در اتاق نشیمن نشسته اید و مشغول مطالعه هستید یک جاکتابی را درست مقابل چشم تان روی سطحی با ارتفاع مناسب قرار دهید. در این صورت به طور قائم به کتاب می نگرید و گردن شما مدام خم نمی شود. دکوراسیون خانه را طوری تغییر دهید که ایجاد چنین شرایطی برایتان ممکن باشد.

چه مبلمانی مناسب افراد مبتلا به آرتروز است؟

 

نکته هایی در مورد فرش و کفپوش ها

– استفاده از فرش های نازک می تواند خطراتی به همراه داشته باشد چون احتمال زمین خوردن را افزایش می دهند. بهتر است فرش هایی انتخاب کنید که سنگین هستند و به روی زمین سر نمی خورند. اگر فرش ها به گونه ای باشند که از یک سر دیوار تا سر دیگر گسترده شوند به مراتب بهتر است.

– در صورتی که ابعاد فرش کوچک است برای پیشگیری از سرخوردن مطمئن شوید که پایه اسباب و وسایل بزرگ خانه بر گوشه های فرش قرار گرفته باشند.

– سرامیک های خیس همیشه می توانند خطرآفرین باشند؛ می توانند خطرآفرین باشند؛ از این رو هر لکه خیسی را به سرعت تمیز کنید تا کف خانه برایتان حادثه ساز نشود.

[ad_2]

توسطadmin