گياه چشم آهوی آپارتمانی به نام «برگ بيدی»

گياه چشم آهوی آپارتمانی به نام «برگ بيدی»

[ad_1]

مجله منزل – صدف حقيقت: زمان زيادی بود كه گلدان آويزان شده از سقف، توجه همه را به سمت خود جلب می‌کرد. برگ‌های كوچكی از ساقه‌ای بلند به سمت آسمان رفته و خدا را ستايش می‌کردند و زيبايي خود را به رخ می‌کشیدند. با خودم فكر كردم چقدر شبيه چشمان آهويی است كه در دشت دوان‌دوان می‌رود؛ چشماني زيبا  اين بار به شكل برگ ابلق و خیره‌کننده.
 
 مشخصات و نيازهاي گياهان آپارتمانيچشم آهويي به نام برگ بيدي
شناسنامه ای از جنس گیاه
  • نام: برگ بیدی
  • نام انگليسی:  Wandering Jew
  • نام علمی: Tradescantia    albiflora
  • خانواده:  Commelinaceae
  • بومی: آرژانتين و جنوب كانادا

برگ بيدی داراي انواع مختلفي از گياهان خشبی و علفي است كه همه آنها چندساله هستند. برگ بيدي علفي برای نگهداري در خانه از بهترين گياهان آپارتمانی است و نگهداری نسبتاً راحتی نیز دارد. این گیاه دارای برگ‌های آويزان و  بسیار زیبایی است.

برگ در گياه برگ بيدی، تخم‌مرغی شكل، نوک‌تیز و بدون دمبرگ است و نوارهاي باريك در دو رنگ بر روي آن ديده می‌شود. نوارهای سبز و کرم یا سفید از معمول‌ترین رینگ‌هایی است که در برگ بیدی دیده می‌شود، ولی جالب است بدانید که رنگ بنفش در برگ بیدی نیز طرفداران خاص خود را دارد.
 
 مشخصات و نيازهاي گياهان آپارتمانيچشم آهويي به نام برگ بيدي
نيازهای محيطی گياه
براي سلامت و حیات خوب برگ بیدی، نور متوسط و غیرمستقیمی را تأمین کنید.
برگ بیدی به گرمای نسبتاً زیاد و تا حدود 30 درجه سانتی گراد نیاز دارد. به دنبال همین نیاز باید بدانید که این گیاه به سرما حساسیت بالایی داشته و ممکن است در دمای پایین‌تر از 10 درجه سانتی‌گراد از بین برود.
برگ بيدی به رطوبت کافی نیاز دارد و به همین علت باید خاک آن را مرطوب نگه دارید. آبیاری برگ بیدی را 2 تا 3 بار در هفته در تابستان و یک‌بار در هفته در زمستان انجام دهید.
بهترین خاک برای برگ بیدی مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب یا خاک‌برگ است که باید قلیایی باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که زهکشی در برگ بیدی دارای اهمیت زیادی بوده و مازاد آب باید از انتهای گلدان توسط زهکش مناسب خارج شود.
تغذیه برگ بیدی را توسط کود به میزان 3 گرم در لیتر انجام دهید. این میزان کود بهتر است دو هفته یک‌بار و در فصل بهار و تابستان به گیاه برسد.
 
 مشخصات و نيازهاي گياهان آپارتمانيچشم آهويي به نام برگ بيدي
ازدياد برگ بيدی به‌سادگی قلمه گيری!
تکثیر برگ بیدی به‌سادگی و از راه قلمه ساقه علفی انجام می‌شود. برای این کار می‌توانید از ماه اردیبهشت تا شهریور در طی روند سر زنی که برای قوت بیشتر گیاه انجام می‌دهید، شاخه‌های هرس شده را در آب یا خاک ریشه‌دار کنید. قلمه‌های برگ بیدی کمتر از یک ماه در شرایط مناسب ریشه می‌دهند.

تغيير شكل برگ بيدی دلايل زيادی دارد:

  •    هوای سرد، باعث یخ‌زدگی برگ‌های برگ بیدی می‌شود و آنها را نرم و آبکی می‌کند و برگ‌ها هم کم‌رنگ می‌گردند.
  •     کوددهی بیش‌ازحد نیاز باعث کم‌رنگ  و ضخیم تر شدن برگ‌ها می‌شود.
  •    چنانچه می‌بینید نوک برگ‌ها به سمت بالا برگشته و ریزش دارند بدانید که رطوبت محیط کم و دما بالا است.
  •    هميشه آبياري بیش‌ازاندازه مشکل‌ساز است و در برگ بيدي موجب پوسيدن ساقه سطح خاك می‌شود.
  •    اگر محيط منزل شما خشك است به‌هیچ‌وجه برگ بيدي را در معرض تابش مستقیم خورشيد قرار ندهید تا دچار لکه‌های قهوه‌ای نگردد.

 
برای تهیه مجله منزل می توانید به صورت حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور و برای خرید نسخه الکترونیک از وب سایت  taaghche.ir اقدام نمائید.

ضمنا برای اشتراک نسخه چاپی مجله منزل روی تصویر زیر کلیک کنید:

معجزه رنگ در خانه های ایرانی

[ad_2]

توسطadmin